Diego Armando Maradona

Maradona'nın futbol hayatıyla başlayalım.
Los Cebollitas
5 Aralık 1970 te Argentinos Juniors'a bağlı Los Cebollitas takımında denemelere çıktı.Arjantin yetenek avcısı Francis Cornejo onu ilk izlediğinde şaşkınlığını şu sözlerle ifade etti.
-10 yaşında olduğuna emin misin?
Los Cebollitas ile 136 maçlık yenilmezlik rekoru onu bir efsaneye dönüştürmeye başlamıştı.
Argentinos Jrs.
Birinci ligteki ilk maçını 20 Ekim 1976 yılında Talleres de Cordoba takımına karşı oynadu.16 yaşına basmasına 10 gün kalmıştı.Antrönörü Juan Carlos Montes onu sahaya gönderdi ve ;
-Git Diego.Bildiğin şeyi yap.
O da yaptı.Argentinos Jrs. formasını 1980 yılına kadar terletti.166 maçta görev aldı ve 111 gol attı.Gerçekten muhteşem bir başlangıç oldu.
Boca Jrs.
22 Şubat 1981 yılında ilk maçını Talleres takımına karşı oynadı.4-2 kazanılan maçta iki gol atmıştı.Boca ve Diego sanki birbiri için vardı.Diego oynadığı 40 maçta 28 gol atıp Boca ile yollarını ayırıyordu.Ama bu bir son değildi.7 Ekim 1995 te geri döndüğü ilk maçta Colon'a karşı 1-0 lık bir galibiyet aldılar.
Barcelona
4 Eylül 1982 de bu formayla ilk maçı Valencia'ya karşı oynadı.2-1 kaybedilen maçta Barcelona'nın golünü atan futbolcuydu.Oynadığı 58 maçta 38 gol atarak Katalanların hafızalarına büyülü anlar bıraktı.
Napoli
16 Eylül 1984 yılında Verona maçıyla başladı Napoli macerası.Maçı 3-1 kaybettiler.2 İtalya ligi şampiyonluğu,1 İtalya Kupası şampiyonluğu, 1 İtalya Süper Kupası şampiyonluğu ve 1 UEFA kupası şampiyonluğu.1991 yılında Napoli'deki son maçı Sampdoria maçı oldu.4-1 kaybettikleri maçta veda golünü atmış oldu.Oynadığı 259 maçta 115 gol attı.
Sevilla
1992-93 sezonunu geçirdiği Sevilla'da beklenilen Maradona yoktu.29 maçta 8 gol attı.
Newell's
7 maç oynadığı Newell's Old  Boys ta gol atma başarısı gösteremedi.


 

1960 yılında doğdu Maradona.Oynadığı kulüpler arasında Napoli en başarılı olduğu yerdi.Napoli halkı adeta tapıyordu Maradona'ya.
1990 yılında İtalya'da düzenlenen dünya kupasında yarı finalda bir eşleşme çok dikkat çekiciydi.İtalya-Arjantin. Aslında eşleşmeden çok maçın oynanacağı şehir çok ilginçti.Maç Napoli'de oynanacaktı. Maradona Napoli insanlarına "sizi her zaman küçümseyen, kendinden saymayan italyanlarımı destekliyeceksiniz yoksa beni(Arjantin) mi?" diye sordu.Cevap sahada verildi. Binlerce insan Arjantin bayraklarıyla Stadio San Paolo'yu doldurdu.Bu olay Napoli insanının Maradona'ya olan sevgisinin bir göstergesi uldu diyebiliriz.Napoli - Maradona ilişkisindeki bağdan daha ağır basan bir ilişki daha var elbette. Boca taraftarları tam anlamıyla Maradona'ya tapıyor diyebiliriz."Boca es mi religion, diego es mi dios, la bombonera es mi iglesia" - "Boca dinim, Diego tanrım, la bombonera mabedim"
Bu kadar net dile getiriyor sevgisinini Boca taraftarı Maradona hakkında.Tabi Maradona'ya olan bu sevgi karşılıksız değil. O da aşık Boca'ya.Öyleki 1995 yılında yuvam diyerek geri dönmüştü Boca'ya


 
Arjantin Milli Takımında ondan çok şey bekleniyordu.82 İspanya Dünya Kupası'nı istiyordu Maradona'dan Arjantin halkı.Ama istenen kupa 86 Meksika'da geldi.Meşhur Tanrı'nın eli açıklamasıda bu kupada geldi. Tarih 22 Haziran 1986.Sahada fırtına gibi esen bir Maradona ve Arjantin.Dakikalar 51'i gösterdiğinde Maradona'nın eli kalecinin üstünden topa müdahele ediyor ve top ağalara gidiyor.Maradona'nın elini tribünler futbolcular ve televizyonların başındaki milyonlar ilk bakışta görüyor.Göremeyenler ise maçı yöneten hakemler.Ve gol veriliyor.Bu golden 3 dakika sonra Maradona belkide gelmiş geçmiş en güzel gol diyebileceğimiz golünü atıyor. Bütün İngiltere'yi ip gibi dizip,golünü atıyor. Ama elle atılan gol o kadar konuşuluyorki bu güzel gol hakettiği değeri göremiyor. Maradona maç sonrası attığı goldeki elinin kendi eli değil "Tanrı'nın eli" olduğunu söylüyor.Arjantin Maradona'nın muhteşem futboluyla o sene dünya kupasını evine götürüyor.
90 İtalya dünya kupasında da aynı başarıyı göstermek isteyen Maradonalı Arjantin finalde Batı Almanya'ya kupayı bıraktı.Maradona bir dünya kupası daha görmek istiyordu.94 Amerika Dünya Kupası hedefiydi.Fakat bir problem vardı.Maradona müthiş kilo almış, sahada 10 dakika dayanacak gücü yoktu.Herşeye rağmen vazgeçmeyen Maradona aylarca kendini kapayıp,spor yaparak Dünya Kupasına gayet idmanlı yetişti.Gruplarda ilk iki maçta muhteşem bir Maradona izlemiştik.Acaba Maradona bu yaşta bir kupa daha alabilecekmiydi. Ama ona karşı olan FIFA büyük bir darbe vurdu O'na.Yasal olan bir ilaç kullanan Maradona ilacı bitince yenisini istemiş asistanından.Asistan gittiği eczanede aradığı ilacı bulamıyınca müadili denilen bir ilaç alıyor.Şekli bile aynı olan ilacı alıyor Maradona farketmeden.FIFA doping testi istiyor Maradona'dan bu yaşta bu kadar iyi olamaz diyerekten.Test sonucunda kullandığı ilacın yasak madde içerdiği kanısıyla Maradona kupadan ihraç ediliyor.Bir rüya belki başlamadan bitiyor.

Maradona muhalif olmayı seven bir insan.Gerçekten halktan biri.Dünya çapında bu kadar sevilmesi onun halkçı tarafından geliyor.

-FIFA'nın, milli maçların oynanacağı stadyumlara getirdiği rakım sınırını Bolivya'da hem yardım amaçlı hem de protesto amaçlı yapılan bir özel maçta forma giyerek protesto ediyor. Maç sonunda ise şöyle bir açıklama yapıyor."Nerede doğduysanız orada oynamalısınız. Bunu değil Blatter, Tanrı dahi yasaklayamaz"

-FIFA tarafından yüzyılın sporcusu ödülü Pele ile birlikte O'na veriliyor.Törende ödülünü alan Maradona şöyle bir açıklama yaparak Pele'nin ödül almasını beklemeden çıkıyor."Bu ödülü hakettim,çünkü işime saygı duydum...Halk oyunu bana verdi ve bu kazananın ben olduğumu gösterir.Pele sadece kağıt üzerinde kazandı.Ama yine de,halkın seçimine saygı gösterdikleri için FIFA'ya teşekkür ederim."

-
"Eğer Papa fakirleri o kadar düşünüyorsa, önce altın kubbeleri satışa çıkarsın "

Maradonanın futbol dışındaki yüzü gerçekten çok farklı.Kokainmen olan Maradona hayatında çeşitli vadireler atlattı.Bir çok kez ölümden döndü.Kabaca tabiriyle delilerle dolu bir hastaneye yatırıldı. Kendine pek hakim olamıyordu.Ama her seferinde tekrar kendini toparlamasını bildi.Son olarak Arjantin Milli takımının başına geçti. Umarız bu futbol tanrısı , futbola yeni elçilerini hazırlar.

Bağış Erten'den :
"16'sında milli, 18'inde şampiyon, 22'sinde dünya yıldızı, 26'sında efsane, 31'inde kokainman, 44'ünde ağır yaralı... futbolu sevmeyen kaldıysa yeryüzünde, onu seyretmedikleri içindir..."

kaynaklar:
diegomaradona.com
sozluk.sourtimes.org
wikipedia.org
"tanrının eli" filmi
futbol mundial programı

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !